Żłobek Dzienny w Białymstoku został uruchomiony 9 czerwca 1947 roku przy ulicy Legionowej 31. Początkowo przebywało tam 25 dzieci. Żłobek był bezpłatny, korzystał z pomocy UNRRA, zapewniał swoim wychowankom poza wyżywieniem ubranka, pieluszki, buty, kurtki. Dzieci spały na siennikach wypchanych słomą, a dookoła budynku rozciągał się duży plac i ogród, w którym pracownice uprawiały warzywa na potrzeby Żłobka. Zdarzało się, że maluchy nocowały w Żłobku, bo matki uczestniczyły w patriotycznym czynie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. W krótkim czasie liczba dzieci i personelu znacznie wzrosła.Placówka mieściła się w budynku przy ul. Dzierżyńskiego 31 do roku 1969.
Nowa siedziba
Przez kolejne cztery lata Żłobek zlokalizowany był w spółdzielczym mieszkaniu przy ulicy Mazowieckiej 37d. Dzieci uczęszczały wówczas do dwóch grup. Jednocześnie trwała budowa nowej siedziby. 1 czerwca 1973 roku nastąpiło uroczyste otwarcie przestronnego, przystosowanego dla czterech grup żłobkowych /czyli 80 dzieci/ budynku przy ulicy Wesołej 10. Pod koniec lat siedemdziesiątych Żłobek obejmował opieką nawet 150 dzieci. W latach osiemdziesiątych spadło zainteresowanie żłobkami i spowodowało to likwidację jednej grupy, na przełomie 1991/1992 r. – drugiej. W grudniu 1992 roku Rada Miejska w Białymstoku zreorganizowała sieć żłobków na terenie miasta, na skutek czego placówka przy ulicy Wesołej zyskała dwie filie – przy ul. Grottgera i Pogodnej. Jedna z nich oddzieliła się jako samodzielny żłobek już w 1994 roku. Na terenie drugiej w 2000 roku utworzono Grupę Integracyjną, którą rok później przeniesiono do głównej siedziby Żłobka.
XXI wiek
Od tego czasu – 2001 roku – placówka funkcjonuje jako Żłobek Miejski Nr 1 – Żłobek Integracyjny. Oznacza to, że dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności są objęte dodatkowymi zajęciami na podstawie autorskiego Programu Wczesnego Wspierania Rozwoju Małego Dziecka.
Początki istnienia
Nowa siedziba
XXI wiek